Tv Romana – Ukrajinskí Rómovia v časoch vojny

Rusko spustilo svoju opätovnú inváziu na Ukrajinu 24. februára 2022. Odvtedy denne počúvame a čítame správy o reakciách ukrajinskej armády na postup ruského agresora ao masovom exode viac ako 2,5 milióna ukrajinských utečencov do susedných krajín. Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko. Ide o najrýchlejšie rastúcu utečeneckú krízu v Európe od juhoslovanských vojen v 90. rokoch.

Bezprostredne po ruskej vzdušnej a pozemnej ofenzíve proti Ukrajine začalo malé české rómske médium Romea informovať o rómskych aspektoch vojny. Správa obsahuje vyjadrenia podpory Ukrajine, prosby domácich a medzinárodných rómskych organizácií adresované Putinovi o ukončenie vojny na Ukrajine, ale aj správy o agentúre ukrajinských Rómov počas vojny.

Podľa stanného práva majú všetci ukrajinskí muži vo veku 18-60 rokov zákaz opustiť Ukrajinu a sú vyzývaní, aby vstúpili do armády. Mnohí z nich, vrátane tých, ktorí majú rómsky pôvod, tak urobili s cieľom brániť nezávislosť a suverenitu svojej vlasti. Ukrajinskí Rómovia hrdo bránia jadrovú elektráreň v Záporoží; skupina rómskych vojakov z Chersonu dokonca zajala tank patriaci ruskému agresorovi.

Rómski a nerómski Ukrajinci bojujú za svoju krajinu bok po boku, pričom momentálne odkladajú bokom fakt, že protirómsky rasizmus – nazývaný aj anticigánstvo alebo romofóbia – je rozšírený a hlboko zakorenený v širšom regióne.

Viac na – https://politikapolitika.com/2022/03/15/ukrainian-roma-in-times-of-war/?fbclid=IwAR3XK8G9MMps4k4owMRQraPRuPxy4wGEps-NAaA4chKcGsc46WDSOrACLys

Reklama

Mohlo by vás zaujímať

Reklama

Reklama

Naši partneri