Tv Romana – Opre Roma je aktívna v marginalizovaných rómskych komunitách

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Apolitická iniciatíva Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu mapuje problémy Rómov tam, kde žijú. Dobrovoľníci a aktivisti priamo z osád a vylúčených rómskych komunít zisťujú, čo ich bratov a sestry trápi.
V ghete na Bratislavskej v Žiline žije okolo 200 Rómov. Niektorí v relatívne vyhovujúcich, iní v absolútne nedôstojných podmienkach.
„V našej komunite v prvom rade čo vidím ako najväčší problém, je práca. Zamestnanosť našich Rómov. A potom druhá stránka je to bývanie,“ povedal žilinský rómsky aktivista Jozef Strkáč.
Rómovia žijú na Bratislavskej v Žiline na okraji mesta, pri železnici a doslova pod diaľničným mostom. Napriek tomu, že žijú v krajskom meste, majú principiálne úplne rovnaké problémy, ako Rómovia v osadách na východnom Slovensku. Problémy Rómov vyplývajú najmä z ich marginalizácie, segregácie, vylúčenia na okraj spoločnosti. Sú však riešiteľné, treba ale začať aj zdola. Osobne mapovať problémy priamo tam, kde Rómovia žijú, hľadať riešenia a aj spôsoby ich presadzovania. O toto sa snaží apolitické hnutie Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu.

Ján Schneider, Ján Strkáč

Reklama

Mohlo by vás zaujímať

Reklama

Reklama

Naši partneri

LOTOS