Vyrastal v chudobe, nemal ani tečúcu vodu: Rasizmus som zažil, naháňali ma skinheadi. Covid ukázal najväčšie problémy osád

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

O živote marginalizovaných Rómov rozprávajú v médiách najčastejšie ľudia, ktorí extrémnu chudobu sami nikdy nezažili. Tomáš Ščuka vyrástol v tejto komunite, a v rozhovore pre .týždeň hovorí, ako sa mu podarilo vymaniť z chudoby, o následkoch pandémie v „osadách“ a (ne)dodržiavaní opatrení.

 v rozhovore sa dočítate:

  • ako sa mu podarilo vymaniť z chudoby rómskej „osady“,
  • akým problémom čelia počas pandémie najchudobnejší Rómovia,
  • dokážu ľudia bez tečúcej vody dodržiavať odporúčania hygienika,
  • čo si myslí o 500 eurovej pokute pre troch Rómov za porušenie lockdownu.

vyrastali ste v chudobnej rómskej komunite ľudovo nazývanou osada. Ako jeden z mála členov vašej komunity ste zmaturovali a úspešne vyštudovali univerzitu. Aké bolo vaše detstvo? 

Do 12 rokov sme nemali ani tečúcu vodu. Potom sa začala budovať infraštruktúra v podobe kanalizácie a vody. Elektriku sme nemali, kúrili sme si v piecke. 

dnes žijete s manželkou a deťmi vo vlastnom dome v obci Hrabušice. Ste vysokoškolsky vzdelaný, máte dobrú prácu a služobné auto. Čo vám pomohlo dosiahnuť tento úspech? 

Narodil som sa v chudobnej rodine, kde so mnou vyrastali dvaja bratia. Mám ešte dvojča a mladšieho brata. Do troch rokov sme boli úplná rodina. Ako trojročného nás nechal otec, odišiel od nás. Dôvod doteraz nepoznám. A je mi to už jedno. Vyrastali sme s nebohými starými rodičmi v rodičovskom dome mojej mamy, v rómskej osade pri Hrabušiciach. Ten dom postavil ešte dedo mojej mamy. Spolu s mamou nás vychovávali starí rodičia a tlačili nás k vzdelaniu. Počúvol som ich a aj Boh mi pomáhal, aby som sa vzdal „pubertiackych“ ciest. Dobre som sa učil, tak ma poslali na internátne gymnázium do Košíc. Nechcel som ísť na gymnázium, lebo som vedel, že sa tam treba veľa učiť. Ale mama ma prostredníctvom vyhrážok zlomila (úsmev). Tak som nastúpil na internát a spoznal nový život a ľudí. Po roku sa mi tam začalo páčiť. Celý rok som sa ale veľmi chcel vrátiť späť domov do osady. 

Viac sa dočítate na – https://www.tyzden.sk/rozhovory/70593/tomas-scuka-je-nestastim-nazyvat-osady-ohniskami-nakazy/?ref=ref

Reklama

Mohlo by vás zaujímať

Reklama

Reklama

Naši partneri

LOTOS