Reportáž z uzavretej rómskej komunity v Pezinku. Platia rovnaké pravidlá aj pre ostatných alebo iba pre nás?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Rómsku komunitu Glejovku v Pezinku uzavreli celoplošne na dva týždne. Obyvatelia namietali a sťažovali sa. Nepomohlo. Viceprimátorka mesta Pezinok Mária Wagingerová informovala, že sa rozhodli zatvoriť celú osadu, pričom prebrali zodpovednosť za obyvateľov a zabezpečili im všetky potreby.

Riaditeľka Zdravých regiónov Tatiana Hrustič ma pozvala do Glejovky, aby som prišla zmapovať tunajšiu karanténu ako príklad dobrej praxe. Počas mojej návštevy ma sprevádzal Pavol, ktorý prišiel z východu Slovenska vypomôcť Človeku v ohrození. V osade robil koordinátora. Ako sám hovorí, bol takou „spojkou medzi vnútorným a vonkajším svetom“. Jeho „pracovňa“ sa nachádzala v tzv. zelenej zóne v zapožičanom Komunitnom centre Armády spásy. Ak niečo potrebovali, obyvatelia prišli za ním. Podľa Pavla je najdôležitejší prístup k týmto ľuďom s porozumením.  

Pavlovi pomáhal Emil Riga, ktorý žije v osade a v minulosti prekonal COVID-19. Mesto Pezinok ho zamestnalo na štrnásť dní. Jeho manželka a syn boli pozitívne testovaní, ale obaja mali mierny priebeh ochorenia. Emil je rozhodnutý otestovať celú svoju rodinu na protilátky, nech deti môžu ísť do školy. Nechce, aby na nich ukazovali prstom, že „Rómovia z osady prišli do školy a doniesli tam koronavírus“. Hovorí o tom, ako ich susedia Glejovky označili za nosičov vírusu a domnieva sa, že ich preto uzatvorili. Karanténu celej osady považuje za správnu a myslí si, že „mesto reagovalo dosť rýchlo“. 

Viac sa dočítate https://www.tyzden.sk/reportaze/71637/obyvatel-glejovky-bihary-nas-zatvorili-a-ziadne-prava-sme-nemali/?ref=tit

Reklama

Mohlo by vás zaujímať

Reklama

Reklama

Naši partneri

LOTOS