Máme nového špeciálneho prokurátora

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Jednou z veľmi diskutovaných celospoločenských tém bola posledné týždne voľba špeciálneho prokurátora. Pozornosť verejnosti sa čiastočne upierala na prokurátorov Petra Kysela, Jána Šantu a Vasila Špirka, no najväčšia debata sa viedla okolo jediného neprokurátorského uchádzača – aktívneho advokáta
Daniela Lipšica. Od začiatku bolo jasné, že všetci štyria kandidáti mali osobnostné predpoklady na to, aby túto funkciu vykonávali odborne aj morálne zodpovedne. Po zložení sľubu však nakoniec do kresla šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry zasadne Daniel Lipšic.

Vo VIA IURIS sme presvedčení, že Daniel Lipšic disponuje odbornosťou a odvahou, ktoré sú nevyhnutné pre výkon tejto funkcie. Napriek tomu však podľa nás stále môžu v časti verejnosti existovať pochybnosti o tom, či ako špeciálny prokurátor bude vykonávať túto funkciu naozaj nezávisle od svojej nedávnej politickej a advokátskej minulosti.

V situácii, kedy je bývalý špeciálny prokurátor väzobne stíhaný, je podľa nás dôležité, aby bol špeciálnym prokurátorom odborník, ktorý nielen koná spravodlivo a nezávisle, ale pri ktorom aj verejnosť uverí, že všetky jeho rozhodnutia a postupy sa dejú bez ohľadu na jeho osobné či politické väzby.
Poslanci svojou voľbou rozhodli a my budeme dúfať, že počas siedmich rokov vo funkcii nás nový špeciálny prokurátor Daniel Lipšic presvedčí o svojej nezávislosti od politikov či bývalých klientov a o vernosti len k zákonu. Špeciálna prokuratúra zažila v uplynulom období svoje dno. Teraz potrebujeme, aby naplnila účel, pre ktorý vznikla.

VIA IURIS o voľbe špeciálneho prokurátora

Fakty o kandidátoch, voľbe a Úrade ako takom na jednom mieste –http://www.zadobruvolbu.sk

Proces voľby s analýzou informácií o kandidátoch pred verejným vypočutím –  https://viaiuris.sk/podcast/3-epizoda-o-volbe-specialneho-prokuratora/

Reklama

Mohlo by vás zaujímať

Reklama

Reklama

Naši partneri

LOTOS