Ida Kelarová: Bola som prvá v rodine, kto začal hovoriť o našom rómstve

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Speváčka, klaviristka, violončelistka, herečka, učiteľka spevu, režisérka, zbormajsterka – to všetko je Ida Kelarová, ktorá v stredu oslávila 65. narodeniny.

Svoje rómstvo objavila cez hudbu, ku ktorej ju priviedol otec, multiinštrumentalista Koloman Bitto. „Otec a celá jeho rodina sa zapreli úplne do hĺbky duše, že nie sú Rómovia. U nich to bolo také obrovské tabu,“ hovorí pre Post Bellum Ida, ktorá toto tabu prelomila ako prvý z rodiny.

Ida Kelarová, rodená Bittová sa narodila 10. februára 1956 v Bruntále do národnostne zmiešaného manželstva Ľudmile a Kolomana Bittovcom. Mama pochádzala zo slováckej rodiny z Uherského Brodu, otec z rómskej rodiny z južného Slovenska. Ida má dve mladšie sestry, Ivu (ktorá je tiež slávna hudobníčka a speváčka) a Reginu. Mama Ľudmila bola učiteľka, otec všestranný, známy muzikant, ktorý bravúrne ovládal niekoľko nástrojov. Jeho doménou bol kontrabas.

„Rodičia sa zoznámili vo Vrbne pod Pradědem niekde pri muzike, keď tam otec bol na vojne a mama tam v tom čase pracovala ako učiteľka. Po vojenčine tam nejakú dobu žili, otec tam pracoval na píle. Mal úraz, prišiel o malíček, ale našťastie mohol hrať,“ rozpráva Ida. Vo Vrbne žila s rodičmi do jej troch rokov, potom sa presťahovali do Prešova, kde otec dostal ponuku hrať vo vtedajšom Poddukelskom ukrajinskom ľudovom súbore (dnes PUĽS). Nasledovalo sťahovanie do Opavy, kde pre zmenu získal angažmán v divadle Zdeňka Nejedlého a nakoniec do Brna, kde pôsobil v rozhlasovom orchestri ľudových nástrojov.

„Sťahovanie zariaďovala mama, ktorá bola praktická a organizačne schopná. Bola doma takým generálom a bola to tiež ona, kto otca učil noty, ktoré doteraz nepotreboval. Ona ale vedela, že ak otec má hrať profesionálne, budú sa mu noty hodiť,“ rozpráva Ida.

Viac sa dočítate na – https://www.aktuality.sk/clanok/865086/ida-kelarova-bola-som-prva-v-rodine-kto-zacal-hovorit-o-nasom-romstve/

Zdroj foto – Rudolf Baranovič

Reklama

Mohlo by vás zaujímať

Reklama

Reklama

Naši partneri

LOTOS