Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka, chce vynájsť liek pre autistických bratov

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým veľmajstrom Anatolijom Karpovom. Trénuje ju jej otec Milan, ktorý so svojim tímom Hrochotskí jazdci zbúral stereotyp, že Rómovia nemajú za šachovnicou miesto.

BRATISLAVA 21. februára – Otcom, matkou aj trénerom. Milana a jeho dcéru Agátku, ktorú vychováva sám, spája nie len silné puto a láska k šachu, ale aj vôľa robiť niečo pre druhých. Už niekoľko rokov učí Milan prevažne rómske deti hrať šach. Tým im otvára brány, ako sám hovorí do „normálneho života“ a dáva im perspektívu lepšej budúcnosti, než by ich s veľkou pravdepodobnosťou čakala. Agátka chce vynájsť liek pre svojich dvoch autistických bratov. Hoci je šachovnica čierno-biela, na Slovensku bol tento šport dominantou majority. Vďaka Milanovmu odhodlaniu a  pomoci dobrých ľudí, spolu so svojimi zverencami vrátane Agátky dokázali, že patria do šachovej rodiny.

Prvýkrát na turnaji
„Šach je o tom, že je všade ticho. Zrazu na súťaž príde tlupa Rómov. Súťažiaci pred tým neboli zvyknutí na Rómov. Keď sme sa zjavili pri dverách, mali ste vidieť, ako sa na nás všetky hlavy otočili. Dokonca som videl, že tam boli dámy, ktoré si chytili kabelky a kontrolovali si, či majú veci na mieste. Bolo to nepríjemné, všimli si to aj deti,“ popisuje prvú súťaž.

Milana naučil hrať „hru kráľov“ bratranec. „Boli to len základy, nikdy som si v tom čase, keď som mal 25 rokov nepomyslel, že sa budem venovať šachu profesionálnejšie,“ začal so svojím rozprávaním.

Viac sa dočítate na – https://www.dobrenoviny.sk/c/196634/chlapcov-hneva-na-sachovom-aj-futbalovom-poli-talentovana-romska-sachistka-chce-vynajst-liek-pre-autistickych-bratov?fbclid=IwAR2pNtTbZ5Kf-LrhHF7n7ZpZRSlaIIZF6BgtXek_uP5IUQuik7S0gZsoA64

Reklama

Mohlo by vás zaujímať

Reklama

Reklama

Naši partneri

LOTOS